Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 3]
Crezi in Dumnezeu?
53% 53% [ 19 ]
28% 28% [ 10 ]
19% 19% [ 7 ]
Total voturi : 36

51 Re: Crezi in Dumnezeu? la data de Vin Ian 14, 2011 3:57 pm

MayKayre

Varsta Varsta : 23
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : in the shadows
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 3293
Animalutul meu Animalutul meu : Vaca nebuna Nume PetCrazy Frog
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 192
Respectarea regulilor :

Molly, ma sochezi cu inteligenta ta.
Nu m-a influentat doar melodia aia. Ea m-a facut doar sa imi pun cateva intrebari, sincer tot nu inteleg de ce in Africa de exemplu nu vine Dumnezeu sa ajute pe cineva. Acolo oamenii se nasc fara niciun destin. Stau si mor de foame dar nu se opresc din facut copii..
Poate nu e treaba lui Iisus sa ii ajute dar ar putea macar sa mai omoare din ei.

52 Re: Crezi in Dumnezeu? la data de Vin Ian 14, 2011 6:33 pm

Molly
x
 Varsta Varsta : 27
Localizare Localizare : Focsani
Popularitate Popularitate : 8
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6189
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica pitzipoanca Nume PetPoșețica
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 1437
Respectarea regulilor :

As vrea sa il vad pe Iisus coborand din ceruri pe post de viking si dand cu barda in ei.
Ca sa fiu sincer, nu stiu de ce unii ne nastem in Romania for example, si altii in Africa. Putem sa luam teoria reincarnarii, si voila! avem o oarecare explicatie, dar nu o ceritudine.

MayKayre a scris:Acolo oamenii se nasc fara niciun destin. Stau si mor de foame dar nu se opresc din facut copii..
Ma insel amarnic ca oamenii acolo se nasc chiar fara un destin. Daca nu este unul relativ bine definit cum il avem cei din societatile civilizate, asta nu inseamna ca el nu exista. Sau poate din contra, ei nu stau si o ard intelectual gandindu-se :"o mare khawalla (sau cum l-ori fi numind pe dumnezeu in limbile lor), de ce mi-ai dat mie viata?". Cred ca au lucruri mult mai importante decat asta, gen, sa-si apere tribul si sa isi hraneasca familiile.
Fac copii pentru ca EI aleg sa faca copii.
Daca stau sa ma gandesc, asta le e destinul si mediul in care s-au nascut. Istoria spune ca si noi inainte am fost niste pletosi care dadeam cu ciomagul in stanga si in dreapta si ne miram ca focul ne arde. Asta tine strict de evolutia umana. Depinde de fiecare popor cat de repede se dezvolta si de factorii care incetinesc aceasta evolutie. Triburile din Africa reprezinta stadiile incipiente ale dezvoltarii umane. Si cred ca doar dracul nu e asa de negru, ci noi consideram destinul o adevarata atrocitate, pentru ca privim din perspectiva noastra, din perspectiva individului dintr-o societate dezvoltata. Sa nu fim etnocentristi si sa spunem ca ce iese din cadrul normelor societatii noastre este rau.

Si daca n-ar exista exista triburile Africane eu ca viitor antropolog ce as mai studia? ^_^ (aici iesind la iveala gandirea materialista big smile)

MayKayre a scris:Molly, ma sochezi cu inteligenta ta.
Cut the crap, will ya? I'm not into irony today.

53 Re: Crezi in Dumnezeu? la data de Sam Ian 15, 2011 6:25 pm

MayKayre

Varsta Varsta : 23
Localizare Localizare : in the shadows
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 3293
Animalutul meu Animalutul meu : Vaca nebuna Nume PetCrazy Frog
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 192
Respectarea regulilor :

Ok, scuze.
Nu eram documentata prea bine, dar am mai cautat pe net si m-am lamurit big smile
nu eram sarcastica, cand am zis ca ma uimesti cu inteligenta ta. Acum, pe bune, cati oameni sunt capabili sa scrie tot ce ai scris tu fara sa stea cu ochii in DEX?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
creează un forum | © PunBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti blogul tau gratuit